Call Now

+355 672057461 | +35544527202

Book an appointment

Your perfect smile is just one click away

Book an appointment

Your perfect smile is just one click away

Kontrollimi i dhëmbëve

Ndërsa shërbimet që do të merrni mund të ndryshojnë, këtu është ajo që mund të prisni në kontrollin tuaj të parë të dhëmbëve:

Një përmbledhje e historisë suaj mjekësore. Tregojini dentistit tuaj rreth dietës tuaj ose ilaçeve pasi këto mund të ndikojnë në trajtimin tuaj dhe shëndetin oral.

Një bisedë me dentistin për ndonjë shqetësim që keni në lidhje me dhëmbët, gojën ose shëndetin e përgjithshëm oral, ne ju inkurajojmë që të bëni pyetje.

Një pyetësor me gojë, duke përfshirë një kontroll klinik të indeve të dhëmbit, indeve te buta dhe ekzaminime shtesë nëse do te jetë e nevojshme.

Një plan gjithëpërfshirës i trajtimit, me trajtim të rekomanduar dhe kujdes të vazhdueshëm nga dentisti juaj.

Dentisti juaj do të përshtatë planin tuaj të trajtimit gjithëpërfshirës, ??duke përfshirë takimet tuaja higjienike, bazuar në pyetësorin tuaj fillestar. Trajtimi mund të fillojë sa më shpejt që në ditën pas paraqitjes në klinikë. Për më shumë informacion rreth kujdesit të vazhdueshëm, vazhdoni klikoni për shërbimet që keni interes.

Çfarë duhet të bëni në rastin e një emergjence dentare?

Këtu janë udhëzimet se si të merren me emergjencat e zakonshme dentare.

  • dhimbje dhëmbi

Kontakto me stomatologun tuaj sa më shpejt që nga momenti që ndjeni siklet ose dhimbje.

  • Dhëmbë të thyer, të thyer ose të plasaritur

Shpëlani gojën me ujë të ngrohtë dhe vendosni një kompresë të ftohtë në fytyrë. Shko tek dentisti menjëherë. Nëse dhëmbi është thyer ose i frakturuar, sillni fragmentin e dhëmbëve të mbështjellur me garzë të lagur ose me një peshqir të lagur.

  • Dhëmb i goditur ose i rënë

Nëse dhëmbi juaj lëviz për shkak të traumës, thirrni dentistin tuaj. Për një dhëmb të rënë, vendoseni butësisht dhëmbin e humbur në fole nëse është e mundur, duke mbajtur dhëmbin nga kurora duke përdorur një shtresë të pastër. (Nëse dhëmbi është i ndotur, së pari shpëlaje rrënjën, por mos e pastroni ose hiqni asnjë prej materiale indore të bashkangjitur.) Nëse nuk është e mundur futja e re, mbajeni dhëmbin nën gjuhë dhe shkoni menjëherë tek dentisti.

  • Nofulla e thyer

Aplikoni akull ose një ftohje të ftohtë në fytyrë. Shko tek dentisti ose qendra urgjence menjëherë.

 

  • Gjuha ose buza e kafshuar

Pastroni zonën me një leckë të lagur dhe vendosni një kompresë të ftohtë në zonë për të zvogëluar ënjtjen. Nëse rrjedhja e gjakut vazhdon ose nëse është e tepruar, shkoni tek dentisti juaj ose në një qendër emergjente.

 

Pastrimi profesional i dhëmbëve

Pastrimi i dhëmbëve apo profilaksia dentare është një procedurë e cila nënkupton pastrimin profesional të dhëmbëve. Pastrimi i dhëmbëve është një trajtim i rëndësishëm dentar i cili parandalon dhe mban nën kontroll sëmundjet e gojës.

Pse duhet të bëjmë pastrim profesional të dhëmbëve?

Për të pasur mishra të shëndetshëm – Pastrimi profesional përfshin largimin e mbetjeve të buta dhe të forta(gurzave), të cilat mund të shkaktojnë probleme serioze parodontale nëse nuk trajtohen. Edhe pse pacientët pastrojnë dhëmbët me furçë dhe fije interdentare, është e pamundur të bëjnë një pastrim optimal siç është pastrimi profesional i cili bëhet nga stomatologu apo higjienisti dentar. Prandaj është më se e nevojshme që pastrimi profesional të bëhet çdo gjashtë muaj në menyrë që të parandalohen sëmundjet e gojës si dhe të kemi shëndet oral sa më të mirë.

Për estetikë më të mirë – Pastrimi profesional përfshin edhe polirimin(llustrimin) profesional të dhëmbëve, i cili eliminon pigmentimet nga duhani, çaji, kafeja etj…. Gjithashtu ai mundëson një buzëqeshje të bukur dhe të shëndetshme tek pacienti.

Për të shmangur erën e keqe të gojës – Sëmundjet parodontale karakterizohen shpesh herë me aromë të keqe të gojës(halitosis). Aroma e keqe shkaktohet zakonisht nga pllaka dentare apo inflamacionet gingivare si dhe problemet parodontale, por edhe nga kariesi. Largimi i gurzave dhe baktereve përmirëson dukshëm aromën e gojës.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *